Merkez Bankası’ndan tüm zamanların rezerv rekoru

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) rezervlerinde bir süredir görülen yukarı yönlü ivme rekor getirdi.

TCMB verilerine göre, 24 Kasım haftası itibariyle brüt rezervler 136,5 milyar dolarla tarihi seviyeye çıktı.

Net rezervlerde de toparlanma görüldü. Bankanın net rezervleri 24 Kasım haftasında 35,8 milyar dolara yükseldi. Bir önceki hafta rezervler 29 milyar dolar seviyesindeydi.

Swap hariç net rezervler de geçen hafta eksi 52,9 milyar dolardan, eksi 51 milyar düzeyine toparlandı.

Ekonomi yönetimi son dönemde rezervlerdeki iyileşmeye vurgu yapıyordu. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek rezervlerdeki toparlanmaya atıf yaparken, swap hariç net rezervler konusunda da bazı mesajlar vermişti.

Şimşek, “2014’ten beri en yüksek rezerv seviyesine ulaştık. Diyebilirsiniz ki, swaplar şöyle böyle… Yerel bankalarla olan swap onların ihtiyacına binaen yapılıyor. Çünkü döviz kredisi talebi sınırlı ama TL kredi talebi duruyor. Yani benim için önemli olan, yurt dışı swaplardan ari (arındırılmış) rezerv o da pozitif hem de güçlü pozitif” demişti.

Erkan’dan rezerv mesajları

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan da son mesajlarında rezervlerdeki toparlanmaya vurgu yapmıştı.

Erkan İSO’da katıldığı toplantıda “Yakın dönemde rezervlerde gözlenen artışta batılı fon girişlerinin de etkisi görülmüştür. Önümüzdeki dönemde rezervlerdeki artışı kalıcı kılarak TL varlıklara olan dış talebin gelişimini ülkemiz için en iyi şekilde tesis edeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx